Yayın Hayatına Başlarken (Sağlık, Spor ve Beslenme - Kendinize Bir İyilik Yapın)

Sağlık, Spor ve Beslenme
Vücudumuzdan en iyi şekilde performans alabilmemiz için vücudunuzu iyi beslemeniz ve ona iyi bakmanız lazım. Asansörün arızalı olduğu bir binada tıkanmadan merdivenleri rahat bir şekilde çıkabilmek, bir yere yetişmek için nefes nefese kalmadan koşabilmek, her işinizi ağrı sızı çekmeden, tıkanmadan, ah oram acıyor, vah buram tutuldu demeden halledebilmek için fit olmanız şart. Fit olmak için sağlıklı olmanız, spor yapmanız ve iyi beslenmeniz lazım.

Sağlıklı bir vücut insana huzur verir. İnsan, vücudunun rahat olduğu kadar huzurlu ve mutludur. Her insan için sağlık birinci plandadır. Hasta olduğumuz zaman, bizim için önemli olduğunu düşündüğünüz her şey ikinci planda kalır. Tek amacımız iyileşmektir.

Sağlık bir insana verilmiş en büyük servettir. Bu serveti korumamız ve kollamamız lazım. Unutmayın ki bu servet olmadan istediğimiz hiçbir şeyin önemi kalmayacak, bizi mutlu eden her şey bir daha bizi mutlu etmeyecek ve hayatımızın bir anlamı kalmayacak. Vücudumuzda ki her hücre bize ölünceye kadar hizmet eder, tek amaçları bizim hayatımızı daha yaşanabilir ve kolay bir hale getirmektir. Onların bu sadakatine karşı, onlara ihanet etmemiz haince olur. Zaten onlarda bu ihanete bir süre katlanır ve daha sonra bizi yarı yolda bırakırlar. Hayatımızın bu sadık işçilerine iyi davranmamız, onlara iyi bakmamız lazım. O zaman bize daha iyi hizmet eder, bize daha çok huzur verirler.

Çoğu insan spor yapmayı boşa vakit kaybı olarak görür. İlginç olan şey spor yapmayı vakit kaybı olarak görenler, sigara tüttürüp boş sohbetler yapmayı, barlarda sabaha kadar alkol içerek vücutlarını yavaş yavaş öldürmeyi, bir koltuğa oturup saatlerce internette hiç görmediği insanlarla boş muhabbetler yapmayı, hatta hiçbir şey yapmadan oturmayı dahi boşa zaman kaybı olarak görmezler. Ama ömürlerini daha verimli, daha bereketli, daha huzurlu, daha güçlü, daha etkin kullanabileceklerini sağlayan sporu boşa vakit kaybı olarak görürler. Halbuki spor yapmak sizi daha dayanıklı yapar, diğer insanların tıkanarak yaptığı işleri siz rahatlıkla yaparsınız. Spor yapmak vücudunuza, sağlığınıza ve hayatınıza yapmış olduğunuz en büyük yatırımdır.

Benim kas gücüyle işim yok, benim işim beyin gücüyle o yüzden spor yapmaya gerek yok diyenler olabilir. Halbuki fit ve sağlıklı bir insanın beynini kullanarak yapacağı bir işi sağlıksız bir insan daha yavaş, verimsiz ve bozuk yapar. Çünkü sağlıklı ve fit bir insanın vücudu ona huzur verir. Beyin vücuttan gelen gereksiz acı ve sızı sinyalleriyle meşgul olmaz. O yüzden tek bir konuya rahatlıkla odaklanıp konsantre olabilir. Oysa sağlıksız insan öyle mi? Sırtı, kolu, bacağı ağrır, başı ağrır, boynu ağrır. Anlayacağınız vücudu ona huzur vermez ve işine yeterince odaklanamadığı için o işi yavaş ve verimsiz yapar. Ne demişler sağlam kafa sağlam vücutta bulunur. Gerçekten de öyle.

Şekilli ve güzel bir vücuda sahip olmak ayrıca size özgüven verir. Aynaya baktığınızda kendinizi beğenirsiniz, seversiniz ve kendinize güvenirsiniz. Her işi başarabileceğinize inanırsınız. Dışarda yürümek, alışveriş yapmak, sosyal ortamlarda bulunmak size daha bir keyif verir.

Evet anlayacağınız bu yolda öğrenmeniz gereken çok şey var. Ben de daha bu yolun yolcusuyum. Size elimden geldiği kadar tecrübelerimi ve öğrendiklerimi aktarmaya çalışacağım. Lütfen kendinize bu konuda bir iyilik yapın. Bunu kendiniz için yapın. Sağlıcakla kalın.

0 yorum: